M2 Tool çeliku | 1,3343 | HS-6-5-2C | SKH51

M2 Tool çeliku | 1,3343 | HS-6-5-2C | SKH51

Përshkrim i shkurtër:

AISI M2 Tool Steel është molibden bazuar shpejtësi të lartë çeliku në seri tungsten-molibden. HSS klasën çeliku M2 është një medium i lidhur çeliku me shpejtësi të lartë i cili ka machinability mirë. Përbërja kimike H-SS M2 jep një kombinim të mirë të rezistencë të mirë-ekuilibruar, veshin rezistencë dhe pronat e kuqe ngurtësinë. përdorur gjerësisht për prerjen e mjeteve të tilla si Shpues spiral, çezmat, hapëse mulliri, saws, thika etj gjithashtu përdoret zakonisht në grushta të ftohtë të punës dhe vdes dhe prerja e aplikacioneve që përfshijnë shpejtësi të lartë ...


 • Length: 3-5.8mm ose Përshtatje
 • Sipërfaqja: e zezë, peeled, ose të përafërt trajtë të
 • Trajtimi i ngrohjes: ajrit ftohjes, normalizuar, annealed, Q dhe T
 • Procesi i shkrirjes: EAF + LF + VD
 • Detail Product

  Produkt Tags

  AISI M2 Tool çeliku  është molibden bazuar shpejtësi të lartë çeliku në seri tungsten-molibden. HSS klasën çeliku M2
  është një medium i lidhur çeliku me shpejtësi të lartë i cili ka machinability mirë.
  Përbërja kimike H-SS M2 jep një kombinim të mirë të mirë-balancuar
  rezistencë, rezistenca veshin dhe pronat e kuqe ngurtësinë. Përdorur gjerësisht për
  prerjen e mjeteve të tilla si Shpues spiral, çezmat, hapëse mulliri, saws, thika
  etj gjithashtu përdoret zakonisht në grushta të ftohtë të punës dhe vdes dhe prerja
  e aplikacioneve që përfshijnë shpejtësi të lartë dhe shkurtime të lehta.

  Grade M2 Speed çeliku Lartë është larg nga më të popullarizuar çeliku me shpejtësi të lartë e zëvendëson me shpejtësi të lartë klasën e çelikut T1 në shumicën e aplikimeve për shkak të pronave të saj të lartë dhe ekonomisë relative.

  1. Specifikimet Common M2 mjet çeliku ngjashme dhe ekuivalentët

  vend SHBA gjermanisht Japoni
  standard ASTM A600 DIN EN ISO 4957 JIS G4403
  notat M2 1,3343 SKH51

  2. ASTM M2 mjet çeliku Përbërja kimike Properties

  ASTM A600 C Mn P S si Cr V Mo W
  M2 rregullt C 0.78 0.88 0.15 0.40 0,03 0,03 0,20 0.45 3.75 4.50 1.75 2.20 4.50 5.50 5.50 6.75
  DIN ISO 4957 C Mn P S si Cr V Mo W
  1,3343 0.86 0.94 ... ... ... ... ... 0.45 3.80 4.50 1.70 2.10 4.70 5.20 5.90 6.70
  JIS G4403 C Mn P S si Cr V Mo W
  SKH51 0.80 0.88 ... 0.40 0,03 0,03 ... 0.45 3.80 4.50 1.70 2.10 4.70 5.20 5.90 6.70

  3. AISI HSS M2 mjet çeliku Prona mekanike

  • Vetitë fizike të HSS M2 materialit

  Densitet         0,294 lb / in3 (8138 kg / m3)
  Gravitet specifik                  8.15
  Modulus e elasticitetit         0,294 lb / in3 (8138 kg / m3)
  Përçueshmëri termike         24 Btu / ft / hr / ° F 41.5 W / m / ° K
  machinability          65% e një çeliku karboni 1%
  • AISI M2 Tool Çeliqet vetitë mekanike

  vetitë mekanike metrik perandorak
  Fortësi, Rockwell C (zbutura në 1150 ° F, fiket në 2200 ° F) 62 62
  Fortësi, Rockwell C (si shtangën fiket në 2200 ° F) 65 65
  forca japin ngjeshje (kur zbutura në 300 ° F) 3250 MPa 471.000 psi
  Ndikimi Izod unnotched (kur shkon në 300 ° F) 67 J 49.4 ft-lb
  Pastrim (humbje në mm 3, ashtu-ngurtësuar; ASTM G65) 25.8 25.8
  Pastrim (humbje në mm 3, shkon në 1275 ° F; ASTM G65) 77.7 77.7
  Raporti Poisson-së 0,27-0,30 0,27-0,30
  modulus elastike 190-210 GPA 27557-30458 KSI
  • M2 Çeliqet vetitë termike

  vetitë termike metrik perandorak
  CTE, lineare (@ 20.0 - 100 ° C / 68,0 - 212 ° F) 10 mM / m ° C 5.56 μin / in ° F
  CTE, lineare (@ 20.0 - 500 ° C / 68,0 - 932 ° F) 12.2 mM / m ° C 6.78 μin / in ° F
  CTE, lineare (@ 20.0 - 850 ° C / 68,0-1560 ° F) 12.6 mM / m ° C 7 μin / in ° F

  4. Falsifikim i AISI M2 High Speed ​​Steel

  Pre
  ngrohje M2 HSS çeliku ngadalë dhe në mënyrë uniforme në 850-900 ° C. Ngrohjes duhet
  pastaj të rritet më shpejt në temperaturën fallsifikimit të
  1050-1150 ° C. Nëse gjatë falsifikim
  temperaturën e materialit M2 me shpejtësi të lartë mjet çeliku bie nën
  880-900 ° C, ri-ngrohje do të jetë e nevojshme. Ftohur komponentin çeliku M2
  shumë ngadalë pas fallsifikimit.

  5. Trajtimi termik i M2 çelikut HSS

  • kalit

  Heat
  në 1600 ° F, thith tërësisht në nxehtësi. Furnace ftohtë 25 ° F në orë në
  900 ° F, ftohtë e ajrit në temperaturën e dhomës. Përafërt annealed ngurtësinë 241
  Maximum Brinell.

  Stress Relief i pakalitur Materiali: Heat ngadalë
  në 1200 në 1250 ° F. rrjep për dy orë për inç e trashësisë në ngrohjes.
  Ftohtë Slow (furrën e ftohtë në qoftë se është e mundur) në temperaturën e dhomës.

  • forcim

  Ngroh paraprakisht: Heat ngadalë në 1550 ° F, thith tërësisht, ngrohje për 1850 ° F, thith tërësisht.

  • kalit

  Thith
  kohë në furra varion nga disa minuta për një 15 minuta,
  në varësi madhësinë mjet, kapacitet të ngrohjes e furre, dhe madhësia e
  ngarkuar. - Heat të 2150 për të 2200 ° F për max. rezistencë dhe minimale
  shtrembërim. - Heat të 2250 për të 2275 ° F për max. ngurtësinë dhe konsumuarit
  rezistencës.

  • shuajë

  Për të plotë
  ngurtësinë, shuaj naftës në 150-200 ° F. Air shuaj në 150 ° F. Kur shuarje
  në kripë të nxehtë të ruajtur të shuar vetëm mbi temperaturën znj. Pas
  barazimit tërhiqet pjesë nga kripë të nxehtë dhe ajrit të ftohur në 150 ° F.

  • kalit

  Dyfishtë
  kalit është i detyrueshëm, tre gjakrat janë nganjëherë të preferuar. Thith për 2
  ore ne inç trashësi. Air ftohur në temperaturën e dhomës në mes
  temperamentet. Gama e mirë kalitje për ngurtësinë, forcë dhe rezistencë
  është 1000 në 1050 ° F.

  Kalit ° F Rockwell "C" Kalit ° F Rockwell "C"
  Si-shuhet 64 900 64
  400 63 1000 65.5
  500 62.5 1050 63.5
  600 62.5 1100 61.5
  700 62.5 1150 60
  800 63.5 1200 53

  6. machinability e AISI M2 mjet çeliku H-SS

  Formësimin
  e HSS M2 Çelikë mjet mund të kryhet duke përdorur metoda të rëndë.
  Megjithatë, ata kanë aftësi të dobët rëndë dhe kështu ata janë konsideruar
  si "të mesëm" çeliku mjet machinability nën kushte annealed.
  Machinability e këtyre mjet Çelikë M2 është vetëm 50% e asaj të lehtë
  machinable W grupore apo forcim të ujit Çelikë mjet.

  7. Aplikimet M2 mjet çeliku

  Përdorimi kryesor i çeliqeve me shpejtësi të lartë vazhdon të jetë në prodhimin e mjeteve të ndryshme prerjes.

  Tipike
  aplikimet për M2 çeliku me shpejtësi të lartë janë Shpues spiral, reamers,
  Broaching mjete, çezmat, mjetet mulliri, saws metalike. M2 është i përshtatshëm për
  të ftohtë mjetet e formimit të tilla si desh nxjerrje dhe vdes, gjithashtu e përdorur gjerësisht në
  të gjitha llojet e mjeteve të prerjes, thikë dhe grushta dhe vdesin aplikacione,
  moulds plastike me rezistencë ngritur veshin dhe vida.


 • I mëparshëm:
 • Next:
 • Dërgo mesazhin tuaj për ne:

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni flamurin

  Related Products

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Key