L6 Tool çeliku | 1,2714 | 55NiCrMoV7 | SKT4 | BH224 / 5

L6 Tool çeliku | 1,2714 | 55NiCrMoV7 | SKT4 | BH224 / 5

Përshkrim i shkurtër:

Në standardin ASTM A681, klasa L6 çelikut është në L-tipit për Çelikë të veçantë mjet qëllimi. AISI L6 çeliku mjet është në klasën e përgjithshme të aliazh, vaj-forcim mjet çeliku që karakterizohet nga rezistencë të mirë. ASTM L6 çeliku mjet është i përshtatshëm për përdorim si mjete, vdes, dhe pjesët e makinës, të cilat kërkojnë një kombinim të mirë të fortësi dhe rezistencë. Për shkak të përmbajtjes së saj më të ulët të karbonit dhe përmbajtje relativisht të lartë nikel, L6 mjet çeliku ka pak më të mirë shoku-rezistencës se llojet e më shumë i lidhur dhe Shoul ...


 • Length: 3-5.8mm ose Përshtatje
 • Sipërfaqja: e zezë, peeled, ose të përafërt trajtë të
 • Trajtimi i ngrohjes: ajrit ftohjes, normalizuar, annealed, Q dhe T
 • Procesi i shkrirjes: EAF + LF + VD
 • Detail Product

  Produkt Tags

  ASTM A681 standard, L6 klasën e çelikut është në L-tipit për Çelikë të veçantë mjet qëllimi. AISI L6 mjet çeliku
  është në klasën e përgjithshme të aliazh, vaj-forcim mjet çeliku që është
  karakterizuar nga rezistencë të mirë. ASTM L6 çeliku mjet është i përshtatshëm për përdorim
  si mjete, vdes, dhe pjesët e makinës, të cilat kërkojnë një kombinim të mirë të
  fortësi dhe rezistencë.

  Për shkak të përmbajtjes së saj më të ulët të karbonit dhe
  përmbajtje relativisht të lartë nikel, L6 mjet çeliku ka pak më të mirë
  shoku-rezistencës se llojet më prestigjioze alloyed dhe duhet të përdoret kur
  disa veshin-rezistenca mund të sakrifikohen për të rritur rezistencë.

  1. përkatës çeliku Specifikimi i mjet çeliku L6

  vend SHBA gjermanisht Japoni britanik
  standard ASTM A681 DIN EN ISO 4957 JIS G4404 BS 4659
  notat L6 / T61206 1,2714 / 55NiCrMoV7 SKT4 BH224 / 5

  2. AISI L6 çeliku Përbërja kimike dhe çeliku Ekuivalentet

  ASTM A681 C Mn P S si Cr V Mo ni
  L6 / T61206 0.65 0.75 0.25 0.80 0,03 0,03 0.10 0.50 0.60 1.20 . . . . . . . . . 0.50 1.25 2.00
  DIN ISO 4957 C Mn P S si Cr V Mo ni
  1,2714 / 55NiCrMoV7 0.50 0.60 0.60 0.90 0,03 0.02 0.10 0.40 0.80 1.20 0,05 0.15 0.35 0.55 1.50 1.80
  JIS G4404 C Mn P S si Cr V Mo ni
  SKT4 0.50 0.60 0.60 0.90 0,03 0.02 0.10 0.40 0.80 1.20 0,05 0.15 0.35 0.55 1.50 1.80
  BS 4659 C Mn P S si Cr V Mo ni
  BH224 / 5 0.49 0.57 0.70 1.00 0,03 0.025 . . . 0.35 0.70 1.10 . . . . . . 0.25 0.40 1.25 1.80

  3. ASTM L6 mjet çeliku Prona mekanike

  Çeliku L6 fizike Properties

  • Moduli i elasticitetit [103 x N / mm2]: 215

  • Densitet [g / cm3]: 7.84

  • përçueshmërisë termike [W / MK]: 36.0

  • rezistencës elektrik [Om mm2 / m]: 0.30

  • kapaciteti specifik të ngrohjes [J / GK]: 0.46

  Vetitë mekanike të L6 Çeliqet

  Vetitë metrik perandorak
  Raporti Poisson-së 0.27- 0.30 0.27- 0.30
  modulus elastike 190-210 GPA 27557-30457 KSI

  4. Falsifikim i mjet çeliku L6

  Forge në 1079 ° C (1975 F) poshtë në 871 ° C (1600 F). Mos trillojnë nën 843 ° C (1550 F).

  5. AISI L6 mjet çeliku Heat Treatment

  forcim

  Nxehet:
  çeliku të nxehtësisë L6 në një normë jo me teper se 204 ° C (400 ° F) për orë (222 ° C për
  orën e) për të 621-677 ° C (1150-1250 ° F) dhe barazoj. Thith për 30 minuta për
  inç parë (25.4 mm) trashësi, plus 15 minuta për secilin
  inç shtesë (25.4 mm).

  shuarje

  Shuajë L6 mjet çeliku në vaj për 66-51 ° C (150-125 ° F).

  kalitje

  kalit
  L6 Çelikë menjëherë pas shuarje. Mbajnë në temperaturë për 1 orë
  për inç (25.4 mm) trashësi kur kalitje në 204 ° C (400 ° F), 4 orë
  minimale, atëherë të ftohtë të ajrit në temperaturën e ambientit.
  Megjithatë, kur u rrit rezistencë është e dëshiruar, në një sakrificë të disa ngurtësinë, temperaturat më të larta kalitje janë përdorur shpesh.

  AISI L6 çeliku nuk do të bëhet i brishtë, si shumë të tjerë Çelikë vdesin bëjnë, kur shkon në rangun e 232 ° C deri 426 ° C (450 deri 800 ° F).

  Për të
  minimizuar mundësinë e plasaritje, çeliku duhet të rrëmbyer
  menjëherë pas forcim dhe duhet të jetë ndezur ngadalë të dëshiruar
  temperaturës kalitje.

  Pjekja

  Pjekja e çelikut L6 duhet të kryhet pas punës të nxehtë dhe para se të ri-forcim.

  Heat
  në 760 ° C (1400 ° F) dhe të mbajë një orë për inç trashësi maksimale. Pastaj
  ftohet ngadalë me furrën në një normë që nuk kalon 28 ° C në orë (50 ° F
  në orë) në 538 ° C (1000 ° F). Vazhdojnë ftohjes për temperaturën e ambientit në
  furrën apo në ajër.

  Për të përmirësuar machinability, të mbajë në 760 ° C
  (1400 ° F) për 1 orë për inç (25.4mm) të trashësisë maksimale; 2 orë
  minimum. Pastaj ftohet ngadalë me furrën ftohtë nga 677 ° C (1250 ° F) deri
  760 ° C (1400 ° F), të mbajë për 8 orë, pastaj të ftohtë e ajrit në temperaturën e ambientit.

  Për shkak të aftësisë së saj ajrore-forcim, çeliku L6 nuk duhet të normalizohet.

  6. machinability e çelikut L6

  machinability
  e L6 mjet çeliku është shumë i mirë. Ajo normat 90% të machinability e
  W-grupit ujë forcim Çelikë aliazh të ulët të vlerësuarat 100% si një bazë.

  7. Aplikacionet e ASTM A681 mjet çeliku L6

  AISI
  L6 mjet të ftohtë të punës çeliku është për mjetet për qëllime të përgjithshme dhe vdes ku
  rezistencë më e madhe është e nevojshme, por me disa sakrificën e
  konsumuarit rezistencës.

  përdoret zakonisht më poshtë aplikimet:

  • spindles,

  • formimin rrotullon,

  • grushta,

  • U boshatis sepse dhe formimin vdes,

  • makinë prerëse vdes,

  • pjesët tufë,

  • pawls,

  • kushineta,

  • pjesë chucks,

  • rollers,

  • kunjat grusht,

  • kunjat friksion,

  • blades qethje


 • I mëparshëm:
 • Next:
 • Dërgo mesazhin tuaj për ne:

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni House

  Related Products

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Star