D2 Tool çeliku | 1,2379 | X153CrMo12 | SKD11

D2 Tool çeliku | 1,2379 | X153CrMo12 | SKD11

Përshkrim i shkurtër:

1. Relevant D2 Steel Specifications Country USA German Japan Standard ASTM A681 DIN EN ISO 4957 JIS G4404 Grades D2 1.2379/X153CrMo12 SKD11 2. D2 Tool Steel Chemical Composition ASTM A681 C Mn P S Si Cr V Mo D2 1.4 1.6 0.1 0.6 0.03 0.03 0.1 0.6 11 13 0.5 1.1 0.7 1.2 DIN ISO 4957 C Mn P S Si Cr V Mo 1.2379/X153CrMo12 1.45 1.6 0.2 0.6 0.03 0.03 0.15 1.6 11 13 0.7 1 0.7 1 JIS G4404 C Mn P S Si Cr V Mo SKD11 1.4 1.6 0.6 0.03 0.03 0.4 11 13 0.2 0.5 0.8 1.2 3. AISI Grade...


 • Length: 3-5.8mm ose Përshtatje
 • Sipërfaqja: e zezë, peeled, ose të përafërt trajtë të
 • Trajtimi i ngrohjes: ajrit ftohjes, normalizuar, annealed, Q dhe T
 • Procesi i shkrirjes: EAF + LF + VD
 • Detail Product

  Produkt Tags

  1. përkatëse Specifikimet D2 çeliku

  vend SHBA gjermanisht Japoni
  standard ASTM A681 DIN EN ISO 4957 JIS G4404
  notat D2 1,2379 / X153CrMo12 SKD11

  2. D2 Tool çeliku Përbërja kimike

  ASTM A681 C Mn P S si Cr V Mo
  D2 1.4 1.6 0,1 0.6 0,03 0,03 0,1 0.6 11 13 0.5 1.1 0.7 1.2
  DIN ISO 4957 C Mn P S si Cr V Mo
  1,2379 / X153CrMo12 1.45 1.6 0.2 0.6 0,03 0,03 0.15 1.6 11 13 0.7 1 0.7 1
  JIS G4404 C Mn P S si Cr V Mo
  SKD11 1.4 1.6
  0.6 0,03 0,03
  0.4 11 13 0.2 0.5 0.8 1.2

  3. AISI Grade D2 çeliku mekanike Properties

  vetitë mekanike metrik perandorak
  Fortësi, Knoop (konvertuar nga Rockwell C ngurtësisë) 769 769
  Fortësi, Rockwell C 62 62
  Ngurtësinë, Vickers 748 748
  Ndikimi unnotched Izod 77.0 J 56.8 ft-lb
  Raporti Poisson-së 0,27-0,30 0,27-0,30
  modulus elastike 190-210 GPA 27557-30457 KSI

  vetitë termike

  Vetitë

  Kushtet

  T (° C)

  trajtim

  zgjerimi termik 10.4 x 10 -6 / ºC 20-100

  -

  4. AISI / ASTM A681 D2 Grade çeliku Forging

  Ngrohje për falsifikim të AISI D2 mjet çeliku duhet
  të bëhet ngadalë dhe në mënyrë uniforme. Thith deri në 1850 ° -1950 ° F dhe rinxeh aq shpesh
  sa është e nevojshme, duke ndaluar punën kur temperatura bie nën 1700 ° F (926 ℃). Pas D2
  vdesin fallsifikimit të çelikut, ftohur ngadalë në gëlqere, mikë, hi thatë ose furre. AISI D2 çeliku
  gjithmonë duhet të annealed pas fallsifikimit.

  5. D2 Tool çeliku Heat Treatment

  • Trajtimit të ngrohjes

  ASTM D2 Çelikë aliazh duhet të preheated shumë ngadalë në 815oC (1500oF) dhe pastaj temperatura mund të rritet në 1010oC (1850oF). Ata janë mbajtur pastaj në 1010oC (1850oF) për 20 deri në 45 minuta dhe me ajër të ftohur (shuhet ajrit).

  • Pjekja

  Pjekja e D2 Çelikë mjet materialit duhet të bëhet në 871 deri 898oC (1600 deri 1650oF) ndjekur nga furra e ngadaltë ftohje në 4.4oC (40oF) në orë ose less.after cilat norma ftohjes mund të rritet. masa të përshtatshme duhet të merren për të parandaluar carburization tepruar apo decarburization.

  • lehtësimin e stresit

  Kur e dëshirueshme për të lehtësuar tensionet e përpunimit, D2 ngrohjes klasën çeliku ngadalë në 1050 ° -1250 ° F, të lejojë për të barazuar, dhe pastaj të ftohtë në ajër ende (Strain lehtësimin).

  • Ngroh paraprakisht Para në forcim

  Ngroh paraprakisht ngadalë në 1350 ° -1450 ° F dhe të mbajë në këtë temperaturë deri çeliku klasën material D2 është uniforme nxehtë.

  • forcim

  Pas nxehet plotë, ngrohje në 1800 ° -1850 ° F. Hold pjesë e punës në temperaturë forcim derisa ajo është plotësisht dhe në mënyrë uniforme të nxehtë.

  • shuarje

  AISI D2 mjet çeliku material është një çeliku forcim e ajrit dhe do të zhvillojë ngurtësinë në ftohje në ende ajër. Për të shmangur shkallë dhe për të parandaluar decarburization e sipërfaqes copë të punës, të kontrolluara atmosferë apo vakum furrat janë të rekomanduara. Nëse këto furrat nuk janë në dispozicion, paketë forcim, banjot kripë ose mbështjellës pjesë në petë çelik do të sigurojë një shkallë të mbrojtjes sipërfaqësore në procesin e forcim. Pjesë duhet të lejohen të ftohtë të 150F, ose ku ata mund të mbahen në dorë zhveshur, dhe pastaj kalit menjëherë.

  • kalitje

  Temperatura kalitje në çelik materiale D2 mund të jenë të ndryshme sipas fortësisë dëshiruar. Çelikë D2 mund të zbutura në 204oC (400oF) për arritjen e Rockwell C ngurtësinë e 61 dhe në 537oC (1000oF) për një ngurtësinë Rockwell C të 54.

  6. D2 Tool çeliku Material Aplikim
   AISI klasën e Çelikë D2 mjet përdoren për aplikimet përpunim mekanik afatgjatë, ku rezistenca veshin është e rëndësishme, të tilla si U boshatis sepse ose formimin vdes dhe kodrina fije vdes.

  Disa aplikacione kryesore për D2 mjet çeliku janë si më poshtë:

  U boshatis sepse të vdes, formimin vdes, Coining vdes, i prerë hapëse, Kreu Tools, Long grushta, duke formuar Rolls, duke e shmangur Rolls, Master mjete, Beading Rolls, ndërlikuar grushta, nxjerrje vdes, vizatim vdes, Kantier vdes, Thread Rolling vdes, qethje Blades, rashinim Tools, vlerëson, Knurls, veshin pjesë.

  Ne zakonisht mbajnë D2 mjet çeliku mbi aktivitetet e shitjes, dhe ju do të ketë çmimin tonë në orar të rregullt. Na kontaktoni dhe do të nënshkruajë në gazetën tonë që të ketë D2 mjet çeliku listën e materialeve të çmimeve dhe sot japin kuotën e tyre komerciale.


 • I mëparshëm:
 • Next:
 • Dërgo mesazhin tuaj për ne:

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Truck

  Related Products

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Star