BS EN 42CrMo4 | 1,7225 Alloy Engineering çeliku

BS EN 42CrMo4 | 1,7225 Alloy Engineering çeliku

Përshkrim i shkurtër:

BS EN 42crmo4 Alloy Steel is a common chromium-molybdenum steel that usually used after quenchedand tempered, with high intensity, high hardenability. BS EN 42CrMo4round steel has better performance than 34CrMo4 steel due to the carbonand chromium content is higher. 42CrMo4 alloy steel has higher strength and hardenability. The 42CrMo4 alloy material alsohas high fatigue strength and good low-temperature impact toughness. The temper brittleness is not obvious. Although 42CrMo4 steel is mo...


 • Length: 3-5.8mm ose Përshtatje
 • Sipërfaqja: e zezë, peeled, ose të përafërt trajtë të
 • Trajtimi i ngrohjes: ajrit ftohjes, normalizuar, annealed, Q dhe T
 • Procesi i shkrirjes: EAF + LF + VD
 • Detail Product

  Produkt Tags

  BS EN 42crmo4 Alloy çeliku


  është një e zakonshme çeliku krom-molibden që zakonisht përdoret pas shuhet
  dhe nevrik, me intensitet të lartë, hardenability lartë. BS EN 42CrMo4
  çeliku rrumbullakët ka performancë më të mirë se çeliku 34CrMo4 shkak të karbonit
  përmbajtjen dhe kromit është më i lartë. 42CrMo4 aliazh çeliku


  ka forcë të lartë dhe hardenability. Material aliazh 42CrMo4 gjithashtu
  ka forca të lartë lodhje dhe të mirë temperaturë të ulët ndikim rezistencë.


  Kalit brishtësinë nuk është e qartë.


  Edhe pse 42CrMo4 çeliku është më e shtrenjtë se çeliku 41Cr4, ajo është më


  e preferueshme në drejtim të pronave materiale. EN 42CrMo4 aliazh
  materiale çeliku inxhinieri janë përdorur gjerësisht në automobilave ngarje
  elemente. OTAI Steel është në gjendje të furnizojë ju cilësinë e kryeministrit të 42CrMo4
  materialeve të çelikut aliazh me gamë të gjerë.

  1.42CrMo4 Alloy çeliku të ofrojë gamën

  42CrMo4 Sizes Round Bar: 80mm - 1200mm
  çeliku 42CrMo4 Flat dhe Plate: 10mm-1500mm trashësi x 200-3000mm width
  forma të tjera të çelikut dhe madhësive në dispozicion sipas kërkesave tuaja.

  Gjendja Sipërfaqja : Black, i përafërt machined, peeled, kthyer apo kërkesat e tjera në përputhje me kërkesat tuaja.

  2.BS EN 42CrMo4 Alloy Steel Specifikimet përkatëse dhe ekuivalentët

  BS EN 10250 Material No. DIN ASTM A29 JIS G4105 BS 970 -3-1991 BS 970-1955 AS 1444 AFNOR
  42CrMo4 1,7225 38HM 4140 SCM440 708M40 EN19A 4140 42CD4

  3.42CrMo4 Alloy çeliku Përbërja kimike

  42CrMo4 / 1,7225 C Mn si P S Cr Mo
  0,38-0,45 0,60-0,90 0.40 max 0.035 max 0.035 max 0,90-1,20 0,15-0,30

  4. Prona DIN 42CrMo4 Aliazh çeliku mekanike

  Size Ø mm Yield stresit
  Rp0.2, N / NN2, min.
  Final i stresit elastik,
  Rm, N / NN2
  Zgjatimi
  A5,%, min.
  fortësi HB Rezistencë
  KV, Joule, min.
  <40 750 1000-1200 11 295-355 35 në 20ºC
  40-95 650 900-1100 12 265-325 35 në 20ºC
  > 95 550 800-950 13 235-295 35 në 20ºC

  5. Trajtimi termik i 42CrMo4 Çeliqet

  Pjekja e 42CrMo4 Çeliqet

  • çeliku ngrohjes 42CrMo4 çeliku të fallsifikuara ngadalë dhe tërësisht të 800-850 ° C;

  • Ftohur ngadalë në furrë në temperaturën 480 °;

  • Complete Pjekja e çelikut në ajër.

  Fiket dhe zbutura (Q + T)

  • Heat 42CrMo4 çeliku ngadalë në 880 ° C;

  • Thith në këtë temperaturë, atëherë shuani në vaj;

  • Temper sapo 42CrMo4 temperaturë dhome çeliku arrijnë (20 ° C);

  • Ngrohur në mënyrë të njëtrajtshme në temperaturë të përshtatshme prej 560 ° C;

  • Tërhequr materialin 42CrMo4 nga furra dhe të ftohtë në ajër.

  6. Falsifikim i 42CrMo4 Alloy Steel

  • Ngroh paraprakisht 42CrMo4 çeliku inxhinieri uniforme dhe ngadalë;

  • Rritur temperaturën fallsifikimit deri në 1150-1200 ° C.

  • Gjithmonë mbani temperaturën falsifikim mbi të paktën 850 ° C

  7.Weldability

  Inxhinieri


  çeliku 42CrMo4 ka Saldueshmeria kufizuar vetëm. Nxehet në 200-300 ° C është e
  rekomanduar me forcë; kufiri i sipërm nuk duhet të tejkalohet për shkak të
  rrezikut për përkeqësimin e shtresës së kromit.

  Aliazh çeliku 42CrMo4
  mund të fërkimit ngjitur. Megjithatë, masa janë të nevojshme në mënyrë që të
  kufizojë formimin e microstructures padëshirueshme në zonën ngjitur.

  8.Application i 42CrMo4 Çeliqet Alloy

  EN


  42CrMo4 aliazh çeliku është përdorur gjerësisht për qëllime çeliku inxhinierike, të tilla
  si: të bërë lloje të ndryshme të makinerive, automobil, minierave pjesë këmbimi,
  gearwheel e motorit, gear ngarje e kompresor, i
  lidh vjedh, i pinchock nën presion të lartë, pjesë për pushtet
  aplikimet e trenave, të ftohtë formuar komponente shul, boshte, ingranazhet,
  collars stërvitje për eksplorimin e naftës, etj


 • I mëparshëm:
 • Next:
 • Dërgo mesazhin tuaj për ne:

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Kupën

  Related Products

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Kupën