AISI 8620 çeliku | 1,6523 | 21NiCrMo2 | SNCM220

AISI 8620 çeliku | 1,6523 | 21NiCrMo2 | SNCM220

Përshkrim i shkurtër:

AISI 8620 Steel është një aliazh çeliku të ulët nikel, krom, molibden rasti forcim, në përgjithësi furnizuar në si kusht mbështjellë me një 255max maksimale fortësi HB. SAE çeliku 8620 ofron fuqi të lartë të jashtëm dhe internalstrength të mirë, duke e bërë atë shumë të veshin rezistente. AISI 8620 çeliku ka një forcë highercore se notat 8615 dhe 8617. SAE 8620 aliazh çeliku isflexible gjatë trajtimeve forcim, duke bërë të mundur pronat përmirësim ofcase / kryesore. Para thekur me te zbutura (uncarburized) 8620 ca ...


 • Length: 3-5.8mm ose Përshtatje
 • Sipërfaqja: e zezë, peeled, ose të përafërt trajtë të
 • Trajtimi i ngrohjes: ajrit ftohjes, normalizuar, annealed, Q dhe T
 • Procesi i shkrirjes: EAF + LF + VD
 • Detail Product

  Produkt Tags

  AISI 8620 çeliku


  është një çeliku të ulët nikel, krom, molibden rasti forcim,
  përgjithësisht furnizohen në, si kusht mbështjellë me një maksimum fortësi HB


  255max. SAE çeliku 8620 ofron forca të lartë të jashtëm dhe të brendshëm të mirë
  forcën, duke e bërë atë shumë të veshin rezistente. AISI 8620 çeliku ka një më të lartë
  forca kryesore se notave 8615 dhe 8617.

  SAE 8620 aliazh çeliku është
  fleksibël gjatë forcim trajtime, duke bërë të mundur përmirësimin e
  pronave rast / thelbësore. Para thekur me te zbutura (uncarburized) 8620 mund
  të jetë sipërfaqja më tej thekur nga nitriding, por nuk do të përgjigjet
  në mënyrë të kënaqshme për të flakës ose induksionit forcim për shkak të tij të ulët të karbonit
  përmbajtjes.

  Çeliku 8620 është e përshtatshme për aplikime që kërkojnë një
  kombinim të rezistencë dhe rezistencë veshin. Kjo klasën zakonisht është
  furnizuar në bar rrumbullakët.


  1. AISI 8620 çeliku të ofrojë gamën

  8620 Round Bar: diametër 80mm - 1200mm
  8620 Steel Plate: trashësi 10mm - 1500mm x gjerësia 200mm - 3000mm
  8620 Bar Square: 140mm - 460mm
  8620 Tubat janë gjithashtu në dispozicion kundër kërkesës tuaj detajuar.
  Finish Sipërfaqja: Black, Rough Machined, kthyer apo sipas kërkesave të dhëna.

  2. SAE 8620 çeliku Specifikimet dhe standardet përkatëse

  vend

  SHBA DIN BS BS

  Japoni

  standard

  ASTM A29 DIN 1654 EN 10084

  BS 970

  JIS G4103

  notat

  8620

  1,6523 /
  21NiCrMo2

  1,6523 /
  20NiCrMo2-2

  805M20

  SNCM220

  3. ASTM 8620 Çeliqet & Equilvalents Përbërja kimike

  standard Gradë C Mn P S si ni Cr Mo
  ASTM A29 8620 0,18-0,23 0,7-0,9 0.035 0.040 0,15-0,35 0,4-0,7 0,4-0,6 0,15-0,25
  DIN 1654 1,6523 /
  21NiCrMo2
  0,17-0,23 0,65-0,95 0.035 0.035 ≦ 0.40 0,4-0,7 0,4-0,7 0,15-0,25
  EN 10084 1,6523 /
  20NiCrMo2-2
  0,17-0,23 0,65-0,95 0.025 0.035 ≦ 0.40 0,4-0,7 0,35-0,70 0,15-0,25
  JIS G4103 SNCM220 0,17-0,23 0,6-0,9 0.030 0.030 0,15-0,35 0,4-0,7 0,4-,65 0,15-0,3
  BS 970 805M20 0,17-0,23 0,6-,95 0.040 0.050 0,1-0,4 0,35-0,75 0,35-0,65 0,15-0,25

  4. AISI Prona 8620 çeliku mekanike

  • 8620 Fizike:

  Dendësia (.. Lb / cu in) 0,283
  Gravity specifike 7.8
  Nxehtësia specifike (Btu / lb / Deg F - [32-212 Deg F]) 0.1
  Melting Point (deg F) 2600
  përçueshmëri termike 26
  Mean Coeff Thermal Zgjerimi 6.6
  moduleve të elasticitetit tension 31

  • 8620 Properties çeliku mekanike

  Vetitë metrik perandorak
  forca elastik 530 MPa 76.900 psi
  forca Yield 385 MPa 55.800 psi
  modulus elastike 190-210 GPA 27557-30458 KSI
  modulus Bulk (tipik për çelik) 140 GPa 20300 KSI
  Shear modulus (tipik për çelik) 80 GPA 11600 KSI
  Raporti Poisson-së 0,27-0,30 0,27-0,30
  Izod Ndikimi 115 J 84.8 ft.lb
  Ngurtësinë, Brinell 149 149
  Fortësi, Knoop (konvertuar nga Brinell ngurtësisë) 169 169
  Fortësi, Rockwell B (konvertuar nga Brinell ngurtësisë) 80 80
  Fortësi, Vickers (konvertuar nga Brinell ngurtësisë) 155 155
  Machinability (mbështjellë nxehtë dhe të ftohtë tërhequr, në bazë të 100 machinability për AISI 1212 çeliku) 65 65

  5. Falsifikim i materialit 8620 çelikut

  AISI


  8620 aliazh çeliku është falsifikuar në një temperaturë prej rreth fillimit 2250ºF
  (1230ºC) deri në përafërsisht 1700ºF (925ºC.) Para forcim
  trajtimit të ngrohjes apo carburizing. Aliazh është ajër të ftohur pas fallsifikimit.

  6. ASTM 8620 çeliku Heat Treatment

  • Pjekja

  AISI


  8620 çeliku mund të jepet një kalit të plotë nga të nxehtit në 820 ℃ - 850 ℃, dhe të mbajë
  deri sa temperatura është uniforme në të gjithë pjesën e ftohtë në furre
  apo ajër të ftohur.

  • kalitje

  kalitje


  e ngrohjes trajtohet dhe ujit pjesë shuhet të 8620 Çelikë (nuk
  carburized) është bërë në 400 F për 1300 F për të përmirësuar rast rezistencë me
  efekt minimal në ngurtësinë e saj. Kjo gjithashtu do të zvogëlojë mundësinë e


  rëndë të çara.

  • forcim
  Çelikut AISI 8620 do të austenitized në rreth 840 ° C - 870 ° C, dhe vaj
  ose ujë shuhet në varësi të madhësisë seksioni dhe ngatërresë. Ftohtë në ajër


  ose vaj e nevojshme.

  • normalizimin

  1675ºF


  (910ºC) dhe të ftohtë të ajrit. Kjo është një tjetër metodë e përmirësimit machinability


  në 8620 materiale; Normalizimi mund të përdoret gjithashtu para te lendes
  forcim.

  7. machinability e SAE 8620 çelikut
  8620 aliazh çeliku është machined gatshme pas trajtimit të ngrohjes dhe / ose
  carburizing, duhet të jetë të paktën jo aq sa të pengojë thekur
  rastin e pjesës. Machining mund të bëhet me mjete konvencionale para se të
  ngrohur trajtim - pas përpunimit carburizing është zakonisht i kufizuar për të
  rëndë.

  8. Saldim i 8620 Materiale


  Aliazh 8620 mund të jetë ngjitur si kusht mbështjellë nga metodat konvencionale,
  zakonisht gaz ose saldim me hark. Nxehet në 400 F është e dobishme dhe
  ngrohje pasuese pas saldim është e rekomanduar - konsultoni miratuar
  procedurën bashkoj për metodën e përdorur. Megjithatë, saldim në rastin e
  thekur ose nëpërmjet gjendje të ngurtësuar nuk është e rekomanduar

  9. Aplikimi i ASTM 8620 çelikut

  AISI


  8620 material çeliku është përdorur gjerësisht nga të gjithë sektorët e industrisë për
  dritë të mesme theksuar komponentët dhe boshte që kërkojnë të lartë sipërfaqe
  rezistencën veshin me të arsyeshme forca kryesore dhe ndikimit pronat.

  Tipike


  aplikimet janë: Arbors, kushineta, bushings, Cam boshte, diferencuar
  pendët, Guide këmbët, Mbreti këmbët, Pistons këmbët, ingranazhet, Splined boshte,
  Ratchets, Sleeves dhe aplikacionet e tjera ku është e dobishme që të ketë një
  çeliku që mund të jetë lehtësisht machined dhe carburized të kontrolluara rastit
  thellësitë.

 • I mëparshëm:
 • Next:
 • Dërgo mesazhin tuaj për ne:

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Zemra

  Related Products

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Truck