AISI 1053 karboni Steel (UNS G10530)

AISI 1053 karboni Steel (UNS G10530)

Përshkrim i shkurtër:

Chemical Composition The chemical composition of AISI 1053 carbon steel is outlined in the following table. Element Content (%) Iron, Fe 98.36-98.82 Manganese, Mn 0.7-1.0 Carbon, C 0.48-0.55 Sulfur, S 0.05 Phosphorous, P 0.04 Physical Properties The physical properties of AISI 1053 carbon steel are tabulated below. Properties Metric Imperial Density 7.7-8.03 g/cm3 0.278-0.290 l...


 • Length: 3-5.8mm ose Përshtatje
 • Sipërfaqja: e zezë, peeled, ose të përafërt trajtë të
 • Trajtimi i ngrohjes: ajrit ftohjes, normalizuar, annealed, Q dhe T
 • Procesi i shkrirjes: EAF + LF + VD
 • Detail Product

  Produkt Tags

  Përbërje kimike

  Përbërja kimike e AISI 1053 çeliku të karbonit është përshkruar në tabelën e mëposhtme.

  element Përmbajtja (%)
  Hekur, Fe 98,36-98,82
  Mangan, Mn 0,7-1,0
  Karbonit, C 0,48-0,55
  Squfur, S 0,05
  Fosfor, P 0.04

  fizike

  Vetitë fizike të AISI 1053 çeliku të karbonit janë tabuluar më poshtë.

  Vetitë metrik perandorak
  Densitet 7,7-8,03 g / cm 3 0.278-0.290 lb / në 3

  vetitë mekanike

  Tabela e mëposhtme tregon vetitë mekanike të AISI 1053 çelikut të karbonit.

  Vetitë metrik perandorak
  modulus elastike 190-210 GPA 29700-30458 KSI
  Raporti Poisson-së 0,27-0,30 0,27-0,30


 • I mëparshëm:
 • Next:
 • Dërgo mesazhin tuaj për ne:

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Tree

  Related Products

  Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni House